Przejdź do treści

Porsche 911 PCM2 – Przestrojenie radia z USA na Europę w 2 dni

Przeróbka, konwersja PCM2 z USA 2

Posiadasz lub zamierzasz kupić Porsche 911 z Ameryki? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że fabryczna radio-nawigacja PCM2 montowana w tych samochodach nie jest dostosowana do europejskich standardów i będzie u nas praktycznie bezużyteczna. Niektórzy mogą sugerować kosztowną wymianę sprzętu na dedykowany na nasz rynek. My mamy na to lepszy sposób – konwersję. Twoje radio w ciągu 2 dni może być w pełni funkcjonalne i to znacznie niższym kosztem. Zobacz jak robimy to w Komtel Serwis.

Z artykułu dowiesz się:

 • Co to jest konwersja radia (zmiana regionu)
 • Jak w łatwy sposób sprawdzić, czy Twoje radio wymaga konwersji
 • Na czym polega fachowa konwersja
 • W których modelach można zmienić region
 • Ile trwa i jak wygląda konwersja w Komtel Serwis

 

Konwersja radia – co to oznacza?

Konwersja lub zmiana regionu radia to dostosowanie odbiornika do pracy według innych standardów. Sprzęty dedykowane na rynek amerykański mają nieco inne parametry pracy od europejskich.

Najważniejsze różnice w tym przypadku to:

 • podaje dane w jednostkach imperialnych (mile, mile na godzinę, galony),
 • odbiera wyłącznie nieparzyste częstotliwości radiowe i nie jest w stanie odebrać wszystkich stacji radiowych w Europie.
 • nie odczytuje europejskich płyt DVD z mapami do nawigacji

Fachowa konwersja polega na zmianie oprogramowania sterującego pracą Twojego urządzenia. Jest to zabieg, który wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy jak dokonać modyfikacji, bez uszkodzenia radia.

Nie wszystkie metody konwersji są bezpieczne dla urządzeń. Niektóre z nich mogą prowadzić do ich uszkodzeń lub po prostu nie są profesjonalne. Opowiemy o nich później, a tymczasem przyglądnijmy się systemowi PCM2.

Radio PCM2 – garść informacji

Producentem jednostki PCM2 jest Harman Becker. Jest to firma z bogatą tradycją, bo powstała w 1949 roku w Niemczech. Obecnie jest częścią koncernu Harman International, który dba o wysoką jakość – czyli domenę produktów tej firmy.

Wewnątrz urządzenia znajdziemy procesor SAF7113H. System i większość danych urządzenia zapisane są w pamięci NOR Flash oznaczonej symbolem MBM29LV651UE.

Tak wygląda omawiany sprzęt:

PCM2 z USA

Powyższe radio znajdziemy:

 • zamontowane w Porsche 911, 912, 996, 997
 • produkowane w latach 1999-2005

 

Czy Twoje radio wymaga konwersji?

Możesz w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy Twoje radio potrzebuje konwersji. Wejdź w zakładkę Audio, wybierz Frequency Select i spróbuj ręcznie wybrać stację radiową. Jeśli radio umożliwia przeskok co 0,2 MHz oznacza to, że ma ustawiony region na USA i nie będzie funkcjonować poprawnie u nas.

Przykładowo: jeśli wybrałeś 105,5 i nie możesz przeskoczyć na 105,6 albo 105,4 oznacza to, że Twoje radio wymaga konwersji. Bez zmiany regionu nie masz szans na dostrojenie na parzyste stacje i poprawny odbiór wszystkich stacji radiowych w Europie.

Tak to wygląda w menu:

Przeróbka PCM2 z USAPrzeróbka PCM2 z USA 2Przeróbka PCM2 z USA 3

I kiedy inni „fachowcy” na forach i w serwisach mogą Ci wmawiać, że jedynym rozwiązaniem tego problemu jest wymiana sprzętu, my mamy dla Ciebie dobrą wiadomość:

Twoje amerykańskie radio nadaje się już tylko… do konwersji!

Korzyści z konwersji na europejski rynek

Dzięki poprawnej zmianie regionu nie tylko będziesz cieszyć się odbiorem wszystkich stacji radiowych. Odtworzysz również płyty DVD z europejską mapą, a Twój system multimedialny będzie pokazywał informacje w jednostkach metrycznych. Słowem – sprzęt będzie pracował dokładnie tak, jak te montowane w autach na Europę.

Jak wygląda fachowa zmiana regionu?

Zmiany, które przeprowadzamy są bezpieczne dla urządzenia – nie dokładamy żadnych części, nic też nie wyjmujemy. Nie posiłkujemy się też pseudo urządzeniami do konwersji, które montuje się poza radiem. Przeróbka polega na zmianie oprogramowania i, w razie potrzeby, jest odwracalna. Jeżeli będziesz chciał sprzedać samochód do USA, przerobimy Twoje radio na tamtejszy standard.
Poprawna konwersja umożliwia zmianę częstotliwości radiowych co 0,1 MHz.

Zresztą – zobacz sam:

Działanie Porsche PCM2 z USA po przestrojeniu

Działanie Porsche PCM2 z USA po przestrojeniu 2

Działanie Porsche PCM2 z USA po przestrojeniu 3

Podsumowując, po przeróbce Twoje radio:

 • będzie odbierać wszystkie parzyste i nieparzyste stacje radiowe
 • będzie miało ustawiony region na Europę
 • będzie odtwarzać europejskie płyty DVD z mapami do nawigacji
 • będzie pokazywało jednostki metryczne

Za każdym razem po konwersji testujemy działanie radia „na stole”. Mamy metody, które pozwalają nam symulować podłączenie radia do samochodu, dzięki czemu w pełni sprawdzamy jego funkcjonalność.

Obsługiwane modele

O historii PCM, czyli Porsche Communication Management możecie przeczytać tutaj i tutaj. Na ogół możemy przerobić każdą jednostkę z serii PCM2 oraz PCM2.1 (tym poświęcimy wkrótce kolejny wpis).

Przykładowe numery katalogowe:

 • BE6633,
 • 996.642.224.06,
 • 996-642-224-06,
 • 996 642 244 06

Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich możliwych odbiorników, w których jesteśmy w stanie dokonać potrzebnych zmian. Jeśli nie jesteś pewien, czy w Twoim sprzęcie można zmienić region, najlepiej skontaktuj się z nami, a udzielimy Ci wyczerpujących odpowiedzi.

Procedura naprawy w Komtel Serwis

Konwersja radia PCM2 w Porsche to usługa, którą wykonujemy w przeciągu 1-2 dni. Możesz odwiedzić nas po wcześniejszym uzgodnieniu terminu lub wysłać do nas swoje urządzenie pocztą/kurierem.

Oto etapy konwersji radia PCM2 w Komtel Serwis:

 • ekspertyza – potwierdzamy możliwość konwersji i podajemy koszt jej wykonania
 • wykonujemy usługę – modyfikujemy region zmieniając parametry radia
 • testujemy urządzenie – sprawdzamy, czy konwersja jest skuteczna i czy PCM2 funkcjonuje poprawnie
 • błyskawicznie odsyłamy sprzęt za pobraniem firmą kurierską. W ten sposób otrzymasz naprawione urządzenie najszybciej, jak to możliwe

Każde urządzenie odsyłamy, gdy jesteśmy pewni, że usługa została wykonana poprawnie. Co więcej, nie będziemy przetrzymywać Twojego urządzenia w oczekiwaniu na zapłatę.
Wyślemy je natychmiast po zakończeniu konwersji, a Ty zapłacisz kurierowi za pobraniem.

Twoje amerykańskie radio zagra pod europejską nutę

Dobrze znamy urządzenia serii PCM2, a ich serwis nie stanowi dla nas problemu. Od lat ze sporymi sukcesami naprawiamy i konwertujemy fabryczne radia i nawigacje. Wykonamy dla Ciebie szybką i fachową konwersję radia PCM2, tak żebyś mógł się cieszyć jego pełną funkcjonalnością.

Serwisując u nas, zyskujesz:

 • pewność skutecznej konwersji
 • pełny test działania systemu PCM2 po zmianie regionu
 • krótki czas serwisu i ekspresową wysyłkę
 • 12 miesięcy gwarancji na wykonaną usługę
 • nie wymieniasz urządzenia = oszczędzasz pieniądze

I jak zawsze na koniec opinia z Google, którą wystawił nam klient po wykonanej usłudze:

Opinia po konwersji radia PCM2

Bezpłatna wycena.

 

Szybko i bezpłatnie wyceń naprawę sprzętu.

lub zadaj pytanie: info@oematic.pl / +48 603 443 100

Udostępnij ten artykuł swoim znajomym