Przejdź do treści

Na czym polega i ile kosztuje regeneracja fabrycznych wzmacniaczy samochodowych?

W OEMatic przywracamy dźwięk w samochodach poprzez regenerację wzmacniaczy audio. Proces ten składa się z kilku kluczowych etapów, dzięki którym masz pewność, że po naprawie będziesz słuchał muzyki z taką jakością, jak w momencie zakupu auta. Ekspertyza, regeneracja, testowanie – jak to robimy, przeczytasz poniżej.

Jak wykonujemy ekspertyzę wzmacniacza?

Pierwszy, najważniejszy etap, to weryfikacja usterki w Twoim wzmacniaczu i potwierdzenie konieczności naprawy.

Z doświadczenia wiemy, że największy problem możesz mieć z poprawnie zdiagnozowaną usterką. Niestety, ale dla wielu warsztatów elektroniki samochodowej wyzwaniem będzie podanie 100% pewnej informacji, czy brak dźwięku w Twoim samochodzie spowodowany jest uszkodzonym wzmacniaczem. Na sprawdzenie jest kilka sposobów, ale jeżeli nie chcesz tracić czasu i pieniędzy (lub co niestety zdarza się często – serwis nie jest pewny swojej diagnozy), to ten etap możesz zlecić OEMatic. Jeżeli podejmujemy zlecenie regeneracji, to mamy do tego specjalne środowisko testujące. To zestaw okablowania i urządzeń, które symulując samochód, są w stanie uruchomić wzmacniacz poza autem. Na początku sprawdzamy stan płyty głównej wzmacniacza – pod kątem zawilgocenia lub uszkodzeń elektrycznych, a jeżeli kondycja wzmacniacza na to pozwala, to włączamy go i testujemy. Każda naprawa zaczyna się od tego etapu, to wtedy sprawdzamy, czy Twoje urządzenie jest w ogóle uszkodzone. Od teraz będziesz miał już pewność, czy faktycznie potrzebujesz skorzystać z naszej usługi regeneracji.

Co w przypadku braku usterki?

Jeżeli Twój wzmacniacz nie ma żadnej opisywanej lub możliwej do wystąpienia wady, to sprawny sprzęt odsyłamy przesyłką kurierską bez kosztów.
Dodatkowo podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę w samochodzie – co może powodować brak dźwięku w głośnikach.

Czy wszystkie wzmacniacze można naprawić?

Sytuacja, że sprzęt nie nadaje się do regeneracji zdarza się sporadycznie – urządzenie musi być tak skorodowane lub spalone, że nie rokuje szans na długie działanie po naprawie. W takich sytuacja proponujemy wymianę płyty głównej. To ostateczność, ale równie skuteczne rozwiązanie. Najważniejsze, abyś znów mógł cieszyć się dźwiękiem i mieć 12-miesieczną gwarancję, że wzmacniacz będzie grał jak nowy.

Na czym właściwie polega regeneracja wzmacniacza?

Regeneracja to usługa kompleksowa – znajdujemy przyczynę, przez którą wzmacniacz nie działa w danym momencie i to naprawiamy, ale również wymieniamy te elementy i sekcje, które lubią się psuć w danym modelu. Nawet takie, które wyglądają na sprawne, a wiemy, że wkrótce mogą sprawić problemy. Na początek czyścimy wzmacniacz z kurzu. Później elementy, które noszą ślady korozji lub zostały zakwalifikowane jako uszkodzone, zostają zdemontowane. Przed wlutowaniem nowych komponentów, płyta główna jest dodatkowo czyszczona. Cynujemy pady i skorodowane przelotki, rekonstruujemy przeżarte lub nadżarte ścieżki, dodatkowo zabezpieczamy lakierem UV. Na koniec usuwamy resztki topnika, a narażona na wilgoć elektronika zabezpieczona zostaje lakierem plastycznym.
Tylko takie całościowe, prewencyjne i zapobiegawcze podejście gwarantuje sprawne działanie przez długi czas.

Potwierdzeniem jakości naprawy jest zawsze 12-miesięczna gwarancja na cały wzmacniacz.

Sprawdź, jak konkretnie to regenerujemy — na przykładzie Logic7 z W221

Dla wielu osób może być to wręcz nie do uwierzenia, ale na poniższych zdjęciach jest cały czas ten sam wzmacniacz.

Zawilgocony i spalony wzmacniacz Logic7 z Mercedes Benz
Regeneracja Logic7 Etap1 – ekspertyza

Wylutowanie elementów z uszkodzonego wzmacniacza Logic7
Regeneracja Logic7 Etap 2 – demontaż elementów

Montaż nowych elementów na regenerowanej płycie wzmacniacza Logic7
Regeneracja Logic7 Etap 2 – montaż elementów i naprawa ścieżek

Zabezpieczenie płyty głównej wzmacniacza Logic7 powłoką plastyczną - zabezpieczającą
Regeneracja Logic7 Etap – testowanie i zabezpieczenie powłoką (charakterystyczny świecący laminat)

Kiedy etap testowania po naprawie jest niezbędny?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna – zawsze. Ten moment jest tak samo ważny, jak pierwszy – ekspertyza. Po właściwej naprawie zabezpieczony powłoką plastyczną wzmacniacz przechodzi całościowy test działania. Weryfikujemy wszystkie kanały, jakość dźwięku oraz robimy diagnostykę komputerową. Ostatni etap to sprawdzenie, czy wzmacniacz prawidłowo się wyłącza. W ten sposób testujemy, czy wzmacniacz nie pobiera dodatkowego prądu (nie rozładuje akumulatora).

Ile trwa wykonanie kompleksowej usługi?

Ekspertyza Twojego sprzętu potrwa zazwyczaj 1-3 dni, po wyrażeniu zgody na naprawę, większość wzmacniaczy regenerujemy w ciągu 1-5 dni.

Czy po naprawie trzeba kodować wzmacniacz do auta?

Urządzenia firmy Bose oraz Bang & Olufsen produkowane dla Audi posiadają tak zwaną ochronę komponentu. Zabezpieczenie to polega na wpisaniu (w specjalny sposób) w program wzmacniacza m.in. numeru nadwozia auta. W przypadku usterki zawilgocenia lub przepięcia instalacji może dojść do uszkodzenia tej pamięci lub do zapisania się w niej błędów. Efektem będzie wpisanie w pamięć statusu ochrony komponentu na aktywny. Taka informacja pokazuje się podczas odczytu błędów ze wzmacniacza podczas diagnostyki komputerowej. Dodatkowo dźwięk słychać tylko z jednego głośnika lub strony.

Podczas finalnych testów, już po regeneracji, odczytujemy błędy i weryfikujemy czy ochrona jest aktywna. Włączoną blokadę możesz usunąć poprzez ponowne dopisanie wzmacniacza do auta. Można to zrobić w ASO lub w niezależnym serwisie (koszt ok. 300 zł).

Jakie są koszty regeneracji wzmacniaczy?

Procedura, metoda i czas naprawy są zawsze zbliżone do siebie, dlatego koszt tez możemy podać wstępnie (konkretna kwota zostanie potwierdzona po ekspertyzie).

Przykładowe ceny regeneracji:

  • Wzmacniacze Logic7 produkcji Harman Becker w autach Mercedes Benz S klasa W221, CL W216: 2200 zł brutto
  • Wzmacniacze Bose dla A6 C6, A8, Q7: 790 – 1230 zł brutto
  • Wzmacniacze Bang & Olfusen / Lear z Audi np. A4, A5: 984 – 1230 zł brutto
  • Wzmacniacze Bose z aut Porsche: 1476 zł brutto
  • Wzmacniacze produkcji Harman Becker z nowych BMW: 1500 – 2200 zł brutto
  • Wzmacniacze ASK z różnych modeli Porsche: 861 – 1230 zł brutto

Podstawową zasadą regeneracji elektroniki w OEMatic jest możliwość sprawdzenia działania przed i po naprawie.

Dlatego nigdy nie naprawiamy w „ciemno”, a Ty masz pewność, że jeżeli zlecisz regenerację, to efektem będzie wzmacniacz działający jak nowy.

Potwierdzeniem jakości naprawy jest zawsze 12-miesięczna gwarancja.

Chcesz bezpłatną wycenę naprawy, która przywróciła do działania setki nawigacji ?

Wyceń naprawę teraz

lub zadaj pytanie: info@oematic.pl / +48 603 443 100