Przejdź do treści

Nie działa nawigacja w radiu Chrysler RHW? Są 3 powody tej usterki, a my naprawiamy każdy z nich

brak dysku w menu serwisowym rhw

Włączasz swoje radio Chrysler RHW, naciskasz przycisk „NAV” i… Dowiadujesz się, że nie działa nawigacja. O co chodzi? Dlaczego nawigacja nie działa? O powodach tej usterki oraz o metodzie jej naprawy przeczytasz w poniższym artykule.

Czytając ten artykuł dowiesz się:

 • Dlaczego Twoja nawigacja Chrysler RHW nie działa
 • Jakie są powody tej usterki
 • Jak zidentyfikować model Twojego radia
 • Czy naprawa to najlepsze wyjście z tej sytuacji

 

Nie działa nawigacja w Chrysler RHW – jakie są objawy?

Zacznijmy od krótkiego opisu objawów tej usterki. Problem pojawia się, gdy masz włączone radio i próbujesz uruchomić funkcję nawigacji przyciskiem NAV. Wyświetla się wtedy komunikat:

Navigation Database Not Detected
Please Install Navigation Database

Widać to na poniższym zdjęciu (tu akurat w języku włoskim). Jest to trwała usterka i przez nią nie da się skorzystać z nawigacji.

Nie działa funkcja nawigacji w RHW

Wspominaliśmy, że mogą być trzy powody tego problemu – omówmy je.

Powody niedziałania nawigacji w Chrysler RHW

Pojawienie się powyższego komunikatu sugeruje jedną z następujących awarii:

 1. Uszkodzenie dysku twardego, który przechowuje mapy i dane do nawigacji
 2. Błąd oprogramowania radia
 3. Uszkodzenie elektroniki na płycie głównej urządzenia (przez co radio nie widzi dysku twardego z mapą)

Awaria dysku twardego to najłagodniejsza usterka – wystarczy go wymienić i nawigacja znowu będzie działać bez problemu. Z oprogramowaniem też nie ma większych problemów, gdyż jego aktualizacja lub wgranie od nowa z reguły rozwiązują ten problem. Zdecydowanie najgorszą i najcięższą usterką jest uszkodzenie elektroniki na płycie głównej.

Dlaczego jest to najgorsza usterka? Ponieważ wymaga specjalistycznej naprawy i zaledwie garstka serwisów w Europie jest w stanie sobie z nią poradzić. W tym artykule omawiamy naprawę radia z uszkodzoną elektroniką, ale bez problemu naprawimy też dwa poprzednie przypadki.

Zanim jednak opiszemy Ci, jak wygląda naprawa Twojego radia, upewnijmy się, że Twoje urządzenie jest dokładnie tym, które opisuję w tym artykule.

Identyfikacja radia Chrysler RHW

Najprostszy sposób to sprawdzenie, jaki symbol radia jest w prawym dolnym rogu na panelu przednim. Tak, tuż obok złącza AUX powinieneś zobaczyć RHW.

naprawa nawigacji chrysler rhw

Ponadto, omawiane tutaj radio było montowane w następujących samochodach:

 • Jeep
 • Chrysler Town & Country, Chrysler 200
 • Dodge Avenger, Dodge Caliber, Dodge Challenger
 • Dodge Durango – Alternate Mount, Dodge Grand Caravan
 • Dodge Nitro, Dodge Ram 1500
 • Dodge Ram 2500, Dodge Ram 3500
 • Jeep Compass, Jeep Grand Cherokee – Alternate Mount
 • Jeep Liberty, Jeep Patriot
 • Jeep Wrangler JK
 • Ram C/V, Ram Dakota

 

Dobrze, upewniliśmy się, że mówimy o tym samym sprzęcie, więc teraz możemy przejść do opisu jego naprawy. Chociaż nie, zanim opowiemy Ci o naprawie, zastanówmy się, czy są jakieś lepsze sposoby na rozwiązanie problemu z niedziałającą nawigacją.

Czy są lepsze rozwiązania niż naprawa?

Po pierwsze, możesz udać się do autoryzowanego salonu, ale… bądź przygotowany na zawał portfela. Żaden salon nie będzie bawił się w naprawę Twojego urządzenia – jedyne co Ci zaproponują to jego wymianę, a to kosztuje bardzo dużo pieniędzy.

Po drugie, możesz kupić używane radio i zapłacić zaledwie ułamek ceny nowego. Ale jaką masz gwarancję, że kupujesz sprawny sprzęt? A co jeśli za pół roku w „nowym” radiu wystąpi dokładnie ta sama (lub inna) usterka? Poza tym, mimo niższej ceny, zakup używanego egzemplarza i tak nie jest najtańszą opcją, bo jest nią właśnie…

Naprawa!
W Komtel Serwis od lat „stawiamy na nogi” fabryczne systemy radia oraz nawigacji i naprawiamy nawet beznadziejne przypadki.
I podczas gdy inni będą Ci doradzać wymianę lub zakup nowego urządzenia, my mamy dla Ciebie dobrą informację:

Twoja zepsuta nawigacja nadaje się już tylko… do naprawy!

Fachowa naprawa nawigacji Chrysler RHW

Wspominaliśmy już, że w omawianym urządzeniu uszkodzona była elektronika płyty głównej. Zdiagnozowaliśmy to za pomocą sprzętu serwisowego u nas w serwisie.

Jednak Ty też możesz sam przeprowadzić taką diagnozę w domu, jeśli lubisz trochę majsterkować i czujesz się na siłach, by to zrobić. W innym przypadku zleć to nam, bo i tak diagnoza u nas jest zawsze DARMOWA.

Oto opis, jak samemu możesz zdiagnozować Twoje radio:

1. Wejdź w menu serwisowe. Gdy jesteś w głównym menu, przyciskasz jednocześnie MENU oraz SEEK UP i SEEK DOWN.

menu w chrysler rhw

Po chwili zobaczysz ekran jak na poniższym zdjęciu, na którym potwierdzasz „OK” i już jesteś w trybie serwisowym.

tryb serwisowy w rhw

Następnie przejdź do zakładki VERSIONS.

brak dysku w menu serwisowym rhw

Czy w podmenu VERSIONS widzisz informacje o dysku? Interesują nas pozycje HDD Model oraz  HDD Firmware. Jeśli nie ma tam żadnych danych (jak na zdjęciu powyżej), oznacza to, że radio nie wykrywa dysku.

Dodatkowym potwierdzeniem jest wyświetlanie komunikatu:

NAV: can’t open /mnt/nav/database

Brak dostępu do database w RHW

Teraz musimy się upewnić, czy to dysk jest zepsuty, czy problem leży w płycie głównej – w tym celu przechodzimy do kroku drugiego.

2. Wyciągnij dysk twardy i jeśli masz taką możliwość, podłącz go do komputera. Następnie sprawdź go za pomocą darmowego programu (np. Crystal Disk Info) – jeśli pokazuje status DOBRY/OK – wtedy wiemy już, że dysk jest sprawny. Czas na ostateczne potwierdzenie, czyli krok trzeci.

3. Upewnij się, czy dysk zamontowany w radiu na pewno się nie uruchamia. Jeśli nie słychać, żeby się kręcił i wydawał jakiekolwiek dźwięki, wtedy masz już 100% pewność, że uszkodzona jest elektronika radia, a nie dysk.

Przyczyna

Powodem całego zamieszania w tym przypadku jest uszkodzony układ zasilania dysku twardego. Znajduje się on na płycie głównej urządzenia i jego naprawa wymaga ingerencji w elektronikę Twojego radia. My wiemy jak to zrobić i bez problemu naprawimy Twoją nawigację Chrysler RHW. I co najlepsze – zajmuje nam to średnio 1-3 dni roboczych!

Dzięki fachowej naprawie nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale zyskasz pewność, że Twoje urządzenie jest w pełni sprawne. To dużo lepsze rozwiązanie niż przepłacanie za nowy sprzęt lub kupowanie używanego kota w worku – tym bardziej, że przy okazji przeglądniemy i przetestujemy Twoje radio pod kątem poprawnego działania. Sama naprawa jest szybka i dzięki niej odzyskasz w pełni sprawne radio z działającą nawigacją.

Zresztą zobacz sam – na poniższym zdjęciu widzisz, że nawigacja znowu uruchamia się w naprawionym przez nas egzemplarzu:

naprawa nawigacji w chrysler rhw

Wróćmy jeszcze do menu serwisowego – Twoja sprawna nawigacja pokazuje szczegóły dysku bez problemu:

naprawa nawigacji w rhw

Przywracamy komfort podróży samochodem

Wiele firm oferuje naprawy nawigacji samochodowych, ale tylko w Komtel Serwis mamy autorskie metody usuwania usterek, pomiarów i testów. Stosujemy nowe elementy (nawet drobne rezystory). Jesteśmy pewni naszej pracy i dajemy Ci bezpieczeństwo, czyli rok gwarancji na naszą usługę.

Błyskawiczna wysyłka

Zależy nam na Twoim komforcie, dlatego urządzenie odeślemy do Ciebie NATYCHMIAST po naprawie i testach. Nie będziemy czekać na Twoją wpłatę – wyślemy je kurierem za pobraniem. Dobrze zabezpieczona paczka z nawigacją dotrze do Ciebie błyskawicznie, a za usługę zapłacisz przy odbiorze!

Serwisując u nas, zyskujesz:

 • Darmową ekspertyzę i wycenę
 • Pewność skutecznej naprawy
 • Pełny test działania nawigacji po naprawie
 • Krótki czas serwisu i ekspresową wysyłkę
 • 12 miesięcy gwarancji na wykonaną usługę
 • Nie wymieniasz urządzenia = oszczędzasz pieniądze

 

Jeśli chcesz porozmawiać z nami o naprawie Twojego radia, kliknij pomarańczowy przycisk „WYCEŃ NAPRAWĘ”.

 

Szybko i bezpłatnie wyceń naprawę sprzętu.

lub zadaj pytanie: info@oematic.pl / +48 603 443 100

Udostępnij ten artykuł swoim znajomym