Przejdź do treści

Zepsuty wzmacniacz Logic7 w Twoim Mercedesie? Naprawimy go!

Logic7 zakurzony

Logic7 to wzmacniacz z najwyższej półki dopasowany do klasy Twojego samochodu. Niestety – wysoka jakość wykonania nie ustrzegła go od kilku poważnych zagrożeń, które czyhają na niego w Twoim aucie. Co możesz zrobić, jeśli głośniki buczą, nie słychać dźwięku lub występują inne problemy z systemem multimedialnym? Czy da się to naprawić?

Czytając ten wpis, dowiesz się:

 • Jak możesz sprawdzić, czy ten artykuł dotyczy Twojego wzmacniacza
 • Jakie są objawy usterki wzmacniacza Logic7
 • Co jest prawdziwym powodem uszkodzeń
 • Czy zepsuty wzmacniacz da się naprawić

 

Logic7 – informacje

Producentem tego potężnego wzmacniacza jest firma Becker, obecnie przejęta przez koncern Harman International. Z tego powodu na jego obudowie znajdziesz logo harman/kardon.

Logic7 naprawa

Mimo, że Logic7 to najpopularniejsza odmiana tego wzmacniacza, to w zależności od jego wersji na obudowie możesz znaleźć nazwy takie jak: TA Sound i Tuner AMP Sound.
Bez względu na nazwę faktem jest, że Logic7 reprezentuje ścisłą czołówkę sprzętu audio w samochodach.
Nie bez powodu znajdziesz go w najlepiej wyposażonych modelach Mercedesa:

 • S-klasa – W221 np. S500
 • CL-klasa – W216 np. CL550 CL65 S550 S65

Współpracuje on z systemami multimedialnymi Comand NTG3 oraz NTG3.5. Całość sterowana jest za pomocą magistrali światłowodowej MOST. Ponadto wzmacniacz ma wbudowany anologowy tuner AM/FM.

Jak możesz zidentyfikować swój wzmacniacz?

Identyfikacja jest prosta, wystarczy, że znajdziesz i porównasz numery katalogwe. Zastanawiasz się, gdzie zamontowany jest Twój wzmacniacz? Dowiesz się o tym nieco poniżej. Tymczasem rzućmy okiem na typy i oznaczenia.

Modele według standardu Beckera:

 • BE7021, BE 7021 (DC-W221-Tuner-Amplifier Sound)
 • BE9061, BE 9061 (DC-W221-Tuner-Amplifier Sound-MOPF)
 • BEM005, BE M005

 

Powyższe wersje mają następujące numery katalogowe:

BE7021, BE 7021:

 • A2218208789, A 221 820 87 89
 • A2218701789, A 221 870 17 89
 • A2218705089, A 221 870 50 89
 • A2218707789, A 221 870 77 89

BE9061, BE 9061:

 • A2219000502, A 221 900 05 02
 • A2219004302, A 221 900 43 02
 • A2219005302, A 221 900 53 02

BEM005, BE M005:

 • A2219008103, A 221 900 81 03

 

Gdzie zamontowany jest Twój wzmacniacz Logic7?

W większości przypadków znajdziesz go w bagażniku nad lewym nadkolem. „Standardowy montaż” można by rzec. Sęk w tym, że jest to dosyć niefortunne miejsce, które naraża Twój sprzęt na zawilgocenie.

Jakie są objawy zepsutego wzmacniacza?

Za chwilę opowiemy Ci, co powoduje usterki tych wzmacniaczy. Najpierw porozmawiajmy o objawach.
Poniższe problemy mogą wskazywać uszkodzenie wzmacniacza:

 • „device unavailable” zamiast tunera radiowego
 • brak stacji radiowych, nie działa system RDS
 • podczas słuchania muzyki dźwięk podgłaśnia się maksymalnie, nie reaguje na wyciszenie
 • brak dźwięku z różnych źródeł (radio FM, cd / dvd audio)
 • słychać trzaski lub brzęczenie z jednego lub kilku głośników
 • system Comand nie włącza się, po zamknięciu światłowodu jest obraz, ale brak audio
 • wzmacniacz pobiera dodatkowy prąd co powoduje rozładowanie akumulatora

Usterka wzmacniacza może także powodować zawieszanie systemu po wyświetleniu loga „Mercedes” i uniemożliwić korzystanie z multimediów.

No dobrze, ale przecież tego typu usterki w sprzęcie klasy premium nie pojawiają się bez powodu, prawda?

Co powoduje problemy ze wzmacniaczem?

Bagażnik to specyficzna część samochodu. Przewozimy w nim różne rzeczy, niejednokrotnie coś nam się w nim rozleje, napada trochę deszczu, włożymy tam ośnieżone buty itp. Ogólnie nie powinno być to większym problemem, ale… to przecież w bagażniku zamontowany jest Twój wzmacniacz.
Wilgoć w bagażniku = wilgoć we wzmacniaczu!

Sytuacja jest jeszcze gorsza, gdy Twoje auto miało stłuczkę. Wystarczy minimalna nieszczelność w nadkolu, aby woda z drogi przeciekała do wnętrza. W ten lub w inny sposób wilgoć dociera do urządzenia i stopniowo je niszczy.

Ale to jeszcze nie wszystko.

Przysłowiowej oliwy do ognia dolewa nieprzemyślany system chłodzenia wzmacniacza. Wentylator umieszczony w pobliżu elektroniki, owszem, chłodzi ją, ale jednocześnie przyciąga kurz, który nieuchronnie osiada na płycie głównej. Sam kurz nie jest większym problemem, ale ma on to do siebie… że wchłania wilgoć!

Efekt jest taki, że wzmacniacz powoli koroduje. Ciecz dostaje się pod warstwę lakieru zabezpieczającą ścieżki elektroniczne i zwyczajnie je trawi. Trawi także wszystkie elementy do nich przylutowane. Sam zobacz co się tam dzieje:

Logic7 zakurzony
Zielony nalot wokół elementów elektronicznych to postępująca korozja

Jest to bardzo poważna sprawa. Korozja to największy wróg elektroniki, a jeśli koroduje nawet płyta główna, to… czas działa na Twoją niekorzyść.

Twój wzmacniacz jest zepsuty – co teraz?

Producent nie naprawia tych wzmacniaczy – wymienia je na nowe, przy czym jest to spory wydatek. To da się łatwo obejść – wystarczy, że kupisz używany wzmacniacz. Niestety, w dalszym ciągu koszt takiego urządzenia liczy się w tysiącach złotych. Ponadto, jaką masz pewność, że zakupiony wzmacniacz nie posiada już śladów korozji i popsuje się za jakiś czas? Co, jeśli wydasz kilka tysięcy złotych na urządzenie, które dosłownie zżera wilgoć?

A co z naprawą?

Jest to najlepsze rozwiązanie, bo nie tylko eliminuje usterkę, ale i zabezpiecza wzmacniacz na przyszłość. Jednak jest w tym wszystkim drobny problem… Serwisy, które się tego podejmą w Europie możesz policzyć na palcach jednej, a jeśli dobrze poszukasz to może i dwóch rąk.
Tylko po co szukać, skoro… Już go znalazłeś!

Niech gra muzyka!

W Komtel Serwis od lat „stawiamy na nogi” fabryczne systemy car audio i naprawiamy nawet beznadziejne przypadki. I podczas gdy inni będą Ci doradzać wymianę lub zakup nowego urządzenia, my mamy dla Ciebie dobrą informację:

Twój zepsuty wzmacniacz nadaje się już tylko… do naprawy!

Chcesz znowu cieszyć się niesamowitym dźwiękiem Twojego systemu audio?
Nie zamierzasz przepłacać za błędy konstruktorów?
Chcesz, aby Twoje urządzenie służyło Ci jeszcze przez wiele lat?

Zatem dowiedz się jak naprawiamy Logic7 w naszym serwisie!

Jak wygląda profesjonalna naprawa Logic7 ?

Gdy już otrzymamy Twoje urządzenie (pojawisz się u nas osobiście lub wyślesz je kurierem) to pierwszym krokiem będzie ekspertyza. Sprawdzimy działanie Twojego wzmacniacza i zlokalizujemy usterkę – wszystko to bezpłatnie. Następnie skontaktujemy się z Tobą i podamy Ci wycenę. Naprawę Twojego wzmacniacza zaczniemy, gdy zaakceptujesz naszą ofertę. Jeśli z jakichś powodów nie będziesz chciał skorzystać z naszych usług, to odeślemy Twoje urządzenie bez żadnych dodatkowych kosztów.

W porządku, załóżmy, że zaakceptowałeś wycenę i przystępujemy do naprawy. Tak to wygląda krok po kroku:

Oczyścimy wzmacniacz z kurzu, a następnie w zależności od skali uszkodzeń usuniemy elementy elektroniczne i naprawimy skorodowane ścieżki.

Zdemontowane elementy w Logic7
Usuwamy elementy i przygotowujemy płytę do naprawy

Ich ubytki uzupełnimy cyną, tak aby odtworzyć wszystkie połączenia.

Zawilgocona płyta Logic7
Naprawiamy połączenia na płycie głównej

Po naprawieniu płyty głównej wlutujemy wszystkie elementy, a te uszkodzone wymienimy na NOWE.

Logic 7 montaż czesci
Montujemy części i elementy elektroniczne na naprawionej płycie

Następnie przychodzi czas na test działania. Wykonujemy go za każdym razem i upewniamy się, że odeślemy Ci w pełni sprawne urządzenie. Możemy symulować podłączenie wzmacniacza do samochodu, dzięki czemu sprawdzamy, czy cały system multimedialny będzie działał prawidłowo.

Czy to już koniec naprawy? Teoretycznie tak, ale pozostawienie wzmacniacza w takim stanie byłoby po prostu… fuszerką. Aby uchronić go przed korozją, zabezpieczymy go specjalną warstwą ochronną przypominającą plastik. Warstwa ta jest odporna na działanie wilgoci i w naszej opinii najlepiej ochroni Twój wzmacniacz przed „nawrotem choroby”. Co ciekawe, wzmacniacze te oryginalnie NIE MAJĄ takiego zabezpieczenia – można powiedzieć, że poprawiamy błędy konstruktorów…
Ważna informacja: konserwację przeciw korozji przeprowadzamy za każdym razem, nawet gdy nie wykryjemy zawilgocenia.

Zabezpieczony Logic7
Tak wygląda elektronika zabezpieczona przed korozją

Niezwykle istotnym czynnikiem dla długiej i bezproblemowej pracy Twojego wzmacniacza jest brak wilgoci w bagażniku. Doświadczenie pokazuje, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie pomogą, jeśli sprzęt narażony jest na długotrwały kontakt z wodą. Dlatego, zanim zamontujesz go z powrotem, upewnij się, że karoseria jest szczelna, a bagażnik suchy.

I oto jest! Zepsuty wzmacniacz, który wydawał się tylko do wyrzucenia, znowu będzie zachwycał Cię dźwiękiem. Mało tego, jest lepiej zabezpieczony niż oryginał i posłuży Ci jeszcze przez długi czas!
Naprawa u nas da Ci jeszcze inne atrakcyjne korzyści.

Przywracamy komfort podróży samochodem

Wiele firm oferuje naprawy wzmacniaczy samochodowych, ale tylko w Komtel Serwis mamy autorskie metody usuwania usterek, pomiarów i testów. Zawsze stosujemy nowe elementy (nawet drobne rezystory). Jesteśmy pewni naszej pracy i dajemy Ci bezpieczeństwo, czyli 1 rok gwarancji na naszą usługę.

Za każdym razem:

 • wykonujemy kompletny test przed i po naprawie (sprawdzamy jakość dźwięku, odbiór na wszystkich kanałach),
 • wykluczamy dodatkowy pobór prądu (pod kątem rozładowania akumulatora),
 • weryfikujemy komunikację po magistrali MOST,
 • konserwujemy urządzenie używając specjalnego preparatu zabezpieczającego przed wilgocią.

Wszystkie te elementy to dla nas profesjonalna naprawa zalanego lub spalonego wzmacniacza. Czy taką samą jakość wykonania usługi otrzymasz w innym serwisie?

Zależy nam na Twoim komforcie, dlatego urządzenie odeślemy do Ciebie NATYCHMIAST po naprawie i testach. Nie będziemy czekać na Twoją wpłatę – wyślemy je kurierem za pobraniem. Dobrze zabezpieczona paczka ze wzmacniaczem dotrze do Ciebie błyskawicznie, a za usługę zapłacisz przy odbiorze!

Serwisując u nas, zyskujesz:

 • Darmową ekspertyzę i wycenę
 • Pewność skutecznej naprawy
 • Pełny test działania wzmacniacza po naprawie
 • Profesjonalne zabezpieczenie przed korozją
 • Krótki czas serwisu i ekspresową wysyłkę
 • 12 miesięcy gwarancji na wykonaną usługę
 • Nie wymieniasz urządzenia = oszczędzasz pieniądze


Skontaktuj się z nami – pamiętaj, że korozja jest bezlitosna i im dłużej trawi Twój wzmacniacz, tym większe sieje w nim spustoszenie!

Szybko i bezpłatnie wyceń naprawę sprzętu.

lub zadaj pytanie: info@oematic.pl / +48 603 443 100

Udostępnij ten artykuł swoim znajomym