Przejdź do treści

Nie działa wzmacniacz Bose w Audi TT – poznaj 4 przyczyny usterki

bose-tt-1

W świetnym samochodzie musi być także świetne nagłośnienie. Nie inaczej jest w Audi TT z systemem audio firmy Bose. Niestety, wzmacniacze montowane w tych samochodach narażone są na różne usterki, przez co przestają działać, słychać pisk w głośnikach, system MMI resetuje się lub działa nieprawidłowo. Są to nieprzyjemne problemy, ale dobra informacja jest taka, że my wiemy jak je naprawiać. Zobacz jak robimy to w Komtel Serwis!

Nie działa wzmacniacz Bose – czy ten artykuł dotyczy Twojego urządzenia?

 

Tradycyjnie zacznijmy od zidentyfikowania samochodu i urządzenia. Poniżej podajemy Ci informacje, dzięki którym bez problemu potwierdzisz, czy w tym artykule wyjaśniamy problemy dotyczące Twojego wzmacniacza.

Zacznijmy od samochodów. Omawiany wzmacniacz Bose był montowany w poniższych modelach z lat 2007-2014

 • Audi TT
 • Audi TT Coupé
 • Audi TT Roadster

Identyfikacja samochodu to jedno. Aby mieć 100% pewności, sprawdź numer katalogowy na etykiecie Twojego wzmacniacza i porównaj go z poniższymi numerami:

– 8J0035223, 8J0 035 223
– 8J0035223A, 8J0 035 223A
– 8J0035223B, 8J0 035 223B
– 8J0035223C, 8J0 035 223C
– 8J0035223D, 8J0 035 223D
– 8J0035223F, 8J0 035 223F

Gdzie znajduje się Twój wzmacniacz?

Wzmacniacz Bose w Twoim Audi TT znajduje się w bagażniku, po stronie kierowcy. Nie będziesz miał problemów z jego lokalizacją, ale dla pewności możesz rzucić okiem na schemat na tej stronie:

http://www.oemepc.com/

Znajdziesz tam instrukcje jak zlokalizować i dostać się do Twojego wzmacniacza. Odnalazłeś już wzmacniacz i porównałeś numery seryjne? Świetnie, zatem teraz pomówmy o objawach usterki.

Typowe objawy usterki wzmacniacza Bose w Audi TT

Z naszego doświadczenia potrafimy wyróżnić trzy objawy usterki wzmacniacza Bose. Są to:

 • całkowita cisza w głośnikach
 • trzaski, piski i inne wady systemu audio
 • resetowanie się lub nieprawidłowe działanie systemu MMI

Brzmi znajomo? Musisz wiedzieć, że czasem objawy tej samej usterki mogą się nieco różnić, wtedy dla pewności najlepiej, gdy się z nami skontaktujesz. Formularz kontaktu znajdziesz na dole tej strony, a tymczasem wracajmy do naszego wzmacniacza – czas wyjaśnić, jakie usterki powodują problemy z dźwiękiem w Twoim aucie.

Przyczyny usterki – co powoduje problemy?

Usterki wzmacniacza Bose w Audi TT powstają na skutek 4 typowych czynników. Omówmy je wszystkie tak, żeby wyjaśnić, skąd biorą się problemy z dźwiękiem w Twoim Audi TT.

1. Zalanie – zawilgocenie wzmacniacza

Wilgoć + elektronika = problemy. To żadna nowość, tym bardziej że Twój wzmacniacz znajduje się w bagażniku. Często przewozisz tam różne przedmioty, które mogą pozostawiać w jego wnętrzu wilgoć, szczególnie w sezonie zimowym. Niestety, producent wzmacniacza nie zabezpieczył go specjalnym środkiem przeciwko wilgoci i efektem są częste problemy z tym związane. My nie popełniamy tego błędu i każdy wzmacniacz, jaki przechodzi przez nasze ręce, otrzymuje specjalną powłokę ochronną, aby zapobiec uszkodzeniom poprzez wilgoć w przyszłości. Przejdźmy do następnej przyczyny usterek, która jest pokrewna z zawilgoceniem.

Wzmacniacz Bose TT uszkodzone końcówki

2. Korozja płyty głównej

Korozja z reguły pojawia się po dłuższym czasie, gdy wzmacniacz jest stale narażony na działanie cieczy. Jednak są pewne czynniki, które mogą ją znacząco przyspieszyć: kurz, piasek i sól. Kurz jest wszędzie i nikogo to nie dziwi, ale skąd w Twoim wzmacniaczu piasek albo sól? Okazuje się, że mogą się one dostawać do wnętrza urządzenia przez nieszczelności w karoserii. Pokrywa wzmacniacza ma otwory wentylacyjne, przez które zanieczyszczenia dostają się do środka i osiadają na płycie głównej. Efektem są poważne uszkodzenia ścieżek i elementów, które wymagają skrupulatnego oczyszczenia i odbudowy połączeń.

3. Błędy w programie wykonawczym wzmacniacza

Ta usterka z reguły objawia się całkowitym brakiem dźwięku. Ponadto system diagnostyczny pokazuje mnóstwo różnych błędów związanych z głośnikami. Podczas testu diagnostycznego po złączu OBD2 (np. używając VCDS lub VCP) najczęściej pojawiają się poniższe problemy:

 • wzmacniacz da się zdiagnozować ale wyrzuca błędy takie jak sterownik uszkodzony, uszkodzona końcówka mocy
 • wzmacniacz nie diagnozuje się w ogóle (moduł pod adresem 47 jest niedostępny)

Skąd biorą się te błędy, skoro wcześniej wszystko działało bez problemu? Na skutek kurzu, ale również wstrząsów i po prostu upływu czasu, w elektronice wzmacniacza mogą pojawiać się zwarcia lub przerwy w obwodzie. To właśnie one powodują powyższe problemy i to przez nie system diagnostyczny podaje błędy.

4. Spalone elementy na płycie wzmacniacza

I tak dochodzimy do ostatniej przyczyny usterek – spalone elementy elektroniczne. Powodem tego uszkodzenia jest wadliwa instalacja w samochodzie – gdy dochodzi w niej do zwarcia, jest wysokie prawdopodobieństwo, że przez wzmacniacz popłynie znacznie większy prąd, niż powinien. Jednak nie jest to jedyny powód, ponieważ w Twoim Audi TT może znajdować się jeszcze jeden zabójca wzmacniaczy – zużyty akumulator. Jeśli bateria w Twoim aucie zaczyna niedomagać, tworzy spore ryzyko do uszkodzeń elektroniki na skutek dużych skoków prądu. Wadliwy akumulator również może być źródłem problemu, dlatego nie zwlekaj z jego wymianą. Gwarantujemy, że dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy i nerwów.

Spalona płyta wzmaczniacza Audi

Znasz już typowe usterki wzmacniaczy Bose w Audi TT. To właśnie one powodują problemy z dźwiękiem w Twoim samochodzie. Pozostaje nam teraz pytanie, co z tym zrobić? Udać się do autoryzowanego serwisu? Kupić nowy (używany) wzmacniacz w internecie? My mamy dla Ciebie znacznie lepszą i tańszą propozycję…

Naprawimy Twój wzmacniacz!

W Komtel Serwis od lat „stawiamy na nogi” fabryczne systemy car audio i naprawiamy nawet beznadziejne przypadki. Inni mogą Ci wmawiać, że Twój wzmacniacz nadaje się tylko do wyrzucenia albo że jego serwis jest niemożliwy, jednak my mamy dla Ciebie lepszą wiadomość:

Twój zepsuty wzmacniacz nadaje się już tylko… do naprawy!

Chcesz znowu cieszyć się wspaniałym dźwiękiem w Twoim samochodzie?
Chcesz, aby naprawiony wzmacniacz posłużył Ci jeszcze przez wiele lat?

Zatem zobacz, jak naprawiamy Bose w Komtel Serwis!

Jak wygląda fachowa naprawa wzmacniacza Bose w Audi TT?

Kiedy Twoje urządzenie trafi do nas (pojawisz się u nas osobiście lub wyślesz je kurierem) to pierwszym krokiem będzie diagnoza. Sprawdzimy działanie Twojego wzmacniacza i zlokalizujemy usterkę.

Gdy już poznamy jej przyczynę, skontaktujemy się z Tobą i podamy Ci wycenę.  Ten proces jest DARMOWY.
Naprawę Twojego wzmacniacza zaczniemy, gdy zaakceptujesz naszą ofertę. Jeśli z jakichś powodów odmówisz, wtedy bez żadnych pytań odeślemy do Ciebie Twoje urządzenie.

Załóżmy, że zaakceptowałeś wycenę i przystępujemy do naprawy. Tak to wygląda krok po kroku:

Uszkodzenie na skutek kontaktu z cieczą/korozji

Jeśli wzmacniacz był zawilgocony lub skorodował, procedura wygląda następująco:

 1. Oczyścimy wzmacniacz z kurzu i usuniemy elementy z uszkodzonego obszaru.
 2. Naprawimy skorodowane ścieżki. Odtworzymy wszystkie połączenia i usuniemy ewentualne zwarcia.
 3. Na powrót wlutujemy wszystkie elementy. Te uszkodzone za każdym razem wymieniamy na NOWE i dostosowane do pracy w samochodach.
 4. Na tym etapie wzmacniacz czeka test działania. Mamy też możliwość symulacji podłączenia wzmacniacza w samochodzie, dzięki czemu przetestujemy działanie i komunikację całego systemu.

Dopełnieniem naprawy jest zabezpieczenie elektroniki przeciwko korozji. Używamy do tego specjalnego środka, który po zaschnięciu przypomina plastik.

Uszkodzenie na skutek zwarć i spalenia elementów

W tym przypadku najpierw podłączymy wzmacniacz do urządzenia diagnostycznego. Po wykonanej diagnozie zabierzemy się za przegląd płyty głównej i zlokalizowanie wszystkich uszkodzonych elementów. Pomocne przy tym będą pomiary dokonywane miernikami i oscyloskopem. Gdy już usuniemy wszystkie spalone elementy i naprawimy wszelkie przerwy w obwodach, nadejdzie czas na test działania. Jeśli wzmacniacz będzie działał poprawnie, wtedy oznacza to, że wszystko jest w porządku. Jeśli nie – wtedy ponawiamy diagnozę i poszukiwania wadliwych elementów i tak aż do skutku. Czasami może być tak, że konieczne będzie wgranie oprogramowania wzmacniacza od nowa – nie mamy z tym najmniejszego problemu.

Cała naprawa zajmuje nam średnio 3 dni, chociaż czasami może się przedłużyć, ze względu na nietypowe lub bardzo rozległe uszkodzenia.

Pozbądź się wilgoci

Ważnym czynnikiem dla bezproblemowej pracy Twojego wzmacniacza jest brak wilgoci w bagażniku. Dlatego, zanim zamontujesz go z powrotem, upewnij się, że karoseria jest szczelna, a bagażnik suchy.

Niech gra muzyka!

I oto jest! Twój wzmacniacz Bose znowu działa jak należy, a w Twoim Audi na powrót gra muzyka! Wszystko to dzięki fachowej naprawie i wiedzy, którą zgromadziliśmy przez lata. Naprawa wzmacniacza w Komtel Serwis da Ci wiele korzyści, o których mówimy tuż poniżej.

Przywracamy komfort podróży samochodem

Wiele firm oferuje naprawy wzmacniaczy samochodowych, ale tylko w Komtel Serwis mamy autorskie metody pomiarów, testów i usuwania usterek. Zawsze stosujemy nowe elementy dostosowane do pracy w samochodach. Dajemy Ci bezpieczeństwo, czyli 1 rok gwarancji na naszą usługę (gwarancja obowiązuje tylko w przypadku wzmacniacza uszkodzonego sprzętowo).

Za każdym razem:

 • Wykonujemy test działania przed i po naprawie
 • Wykluczamy nieprawidłowy pobór prądu (który mógłby rozładować akumulator)
 • Weryfikujemy komunikację po magistrali MOST / CAN
 • Konserwujemy urządzenie specjalnym preparatem antykorozyjnym.

Wszystkie te elementy to dla nas profesjonalna naprawa zalanego lub spalonego wzmacniacza. Czy taką samą jakość otrzymasz w innym serwisie?

Coś jeszcze? Tak, to nadal nie koniec!

Naprawione urządzenie odeślemy do Ciebie NATYCHMIAST po naprawie i testach. Nie będziemy czekać na Twoją wpłatę – wyślemy je kurierem za pobraniem. Dobrze zabezpieczona paczka ze wzmacniaczem dotrze do Ciebie błyskawicznie. Za usługę zapłacisz przy odbiorze.

Serwisując u nas, zyskujesz:

 • Darmową diagnozę i wycenę
 • Pewność skutecznej naprawy
 • Pełny test działania wzmacniacza po naprawie
 • Profesjonalne zabezpieczenie przed korozją
 • Typowy czas naprawy to 3 dni
 • 12 miesięcy gwarancji na wykonaną usługę (przy uszkodzeniach sprzętowych)
 • Nie wymieniasz urządzenia, zatem oszczędzasz pieniądze


Twój wzmacniacz może na powrót zachwycać Cię swoim brzmieniem!

Zamów bezpłatną wycenę.

Szybko i bezpłatnie wyceń naprawę sprzętu.

lub zadaj pytanie: info@oematic.pl / +48 603 443 100

Udostępnij ten artykuł swoim znajomym