Przejdź do treści

Zalany wzmacniacz Bose już po dwóch dniach może być sprawny

Zalany wzmacniacz Bose 2

Powszechnie uważa się, że naprawa zalanych wzmacniaczy Bose w Audi jest mało skuteczna lub nawet niemożliwa. Na forach i w grupach dyskusyjnych nierzadko możemy przeczytać, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest (niezwykle kosztowna) wymiana sprzętu na inny.

To dziwne, my serwisujemy te wzmacniacze od lat i do tej pory dosłownie tylko kilka sztuk nie nadawało się do naprawy. Co więcej, naprawa zajmuje nam średnio 2 dni i jest objęta gwarancją.
Nieprawdą jest też, że diagnostykę systemu może przeprowadzić wyłącznie ASO. Jeśli masz dosyć mitów i oczekujesz fachowych porad, to zapraszamy Cię do dalszej lektury.

Typowe usterki na skutek zalania cieczą

Na początek przyjrzyjmy się typowym usterkom wzmacniaczy Bose, które powstają na skutek kontaktu z cieczą:

 • wzmacniacz nie włącza się, podobnie system MMI (ekran jest czarny) lub resetuje się,
 • system MMI uruchamia się, widać treść na ekranie ale nie ma dźwięku,
 • występują trzaski, głośne szumy lub inne problemy z systemem audio
 • niektóre z kanałów nie działają (nie grają w ogóle lub ciszej),
 • akumulator samochodu rozładowuje się w przeciągu kilku dni,
 • aktywna jest ochrona komponentów CP Component Protection (nie ma dźwięku na wszystkich kanałach lub gra tylko jeden głośnik),
 • dźwięk słychać tylko gdy wzmacniacz jest zimny lub ciepły.

Oprócz wymienionych powyżej problemów możesz trafić na inne, które mogą objawiać się różnymi zaburzeniami pracy systemu dźwiękowego. Przykładowe numery katalogowe obsługiwanych urządzeń to 4L0 035 223A, 4L0 035 223D, 4L0 035 223F. Jeżeli Twoje Bose różni się literą lub wersją nie przejmuj się ponieważ to tylko delikatne zmiany w budowie lub programie.

Jak zdiagnozować problem?

Jeżeli w Twoim aucie system MMI resetuje się lub nie załącza, to pierwszym modułem, który powinieneś sprawdzić jest wzmacniacz Bose. Jego umiejscowienie zależy od samochodu. Dla przykładu w Audi A6 C6 wzmacniacz jest w bagażniku, po stronie kierowcy.

Naprawa wzmacniacza Bose

Po tym jak go namierzysz, odepnij wszystkie kable. Do wzmacniacza wpięty jest wtyk ze światłowodami. Do testu potrzebna będzie Ci pętla światłowodowa. Zaopatrzysz się w nią bez problemu na popularnym serwisie aukcyjnym. To nic innego jak gniazda z kawałeczkiem kabla optycznego, które zamkną obwód światła w Twoim aucie. Jeżeli wykonasz czynność poprawnie, do tej pory otwarta magistrala zostanie zamknięta, a przekręcenie kluczyka uruchomi system MMI. Zobaczysz obraz i w pełni funkcjonujące multimedia. Ten prosty trik potwierdzi miejsce usterki i zaoszczędzi Twój czas. Jest to sprawdzona i bezpieczna metoda.
Jeżeli nie masz ochoty na szukanie pętli, robienie prób i testów – zleć to nam. Przywieź lub wyślij urządzenie do naszego serwisu – za darmo wykonamy diagnozę, a cała usługa sprawdzenie nie zobowiązuje Cię do naprawy.

Przy zalaniu liczy się czas

Jeżeli zastanawiasz się czy warto od razu naprawiać zawilgocony wzmacniacz to zobacz co robi woda z elektroniką.
Jedno jest pewne, czas działa na Twoją niekorzyść.

Zalany wzmacniacz Bose 1

Zalany wzmacniacz Bose 2

Zalany wzmacniacz Bose 3

Component Protection – o co w tym chodzi?

Twój wzmacniacz jest połączony z innymi modułami i przypisany wyłącznie do Twojego samochodu. Zalanie może spowodować również uruchomienie blokady CP.
Niestety to czy CP jest aktywne, czy też nie, można poprawnie zweryfikować dopiero po naprawie – po podłączeniu już sprawnego wzmacniacza do samochodu. Taka sytuacja jest bardzo rzadka, zdarza się w małym odsetku napraw. Niemniej jednak czujemy się w obowiązku poinformować Cię, co może być przyczyną, iż z naprawionego wzmacniacza gra muzyka tylko na jednym kanale. Ponowne powiązanie modułów i wyłączenie blokady to dodatkowe koszty. To właśnie przez ten system zabezpieczeń nie można wymieniać i dopasowywać poszczególnych części i całych modułów – warto zatem naprawić uszkodzony sprzęt.
Aktywna czyli włączona ochrona komponentów może objawiać się następująco:

 • działa tylko jeden kanał, a dźwięk jest przerywany,
 • podczas diagnozy w kanale 47 (czyli łącząc się ze wzmacniaczem) widzisz aktywny system zabezpieczeń

Jeżeli po naprawie masz aktywny system zabezpieczeń to musisz dopisać swoje urządzenie do auta. Wykonasz to w ASO lub serwisach, które ofertują taką usługę,

Naprawa w 48 godzin

Nasze procedury pozwalają na szybką i skuteczną naprawę. Rozwiązanie jest proste – po tym jak otrzymamy sprzęt i skończymy ekspertyzę (potwierdzimy możliwość naprawy, podamy całkowite koszty) potrzebujemy zazwyczaj 48 godzin na zakończenie zlecenia. Podejmujemy się naprawy nawet najcięższych przypadków – sytuacji, w których inni się poddali lub mówią, że naprawa jest niemożliwa.

Czy opłaca naprawiać się Bose ?

Jeżeli dzięki naszym radom udało Ci się samemu zdiagnozować źródło problemów (i przy okazji zaoszczędzić pieniądze na wizycie w ASO lub innym serwisie) to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Twój zepsuty wzmacniacz nadaje się już tylko… do naprawy!

Przygotowaliśmy kilka zdjęć dokumentujących naprawę takiego wzmacniacza. Zobacz jak wygląda efekt profesjonalnej i skutecznej naprawy.

Uszkodzony oasis w Bose

Naprawiony Oasis w Bose

Końcówki Bose przed naprawą

Końcówki w Bose po naprawie

ST10 w Bose uszkodzony

ST10 w Bose naprawiony

Uszkodzone złącze Bose

Naprawione złącza Bose

 

Przywracamy komfort podróży samochodem

Wiele firm oferuje naprawy wzmacniaczy samochodowych, ale tylko w OEMatic mamy autorskie metody pomiarów i testów. Zawsze stosujemy nowe elementy (nawet drobne rezystory). Jesteśmy pewni naszej pracy i dajemy Ci bezpieczeństwo czyli gwarancję na wykonaną usługę.

Za każdym razem:

 • wykonujemy kompletny test przed i po naprawie (sprawdzamy jakość dźwięku, odbiór na wszystkich kanałach),
 • wykluczamy dodatkowy pobór prądu (pod kątem rozładowania akumulatora),
 • weryfikujemy komunikację po magistrali MOST / CAN,
 • robimy kopię zapasową pamięci Twojego wzmacniacza (i wysyłamy na życzenie),
 • konserwujemy urządzenie używając specjalnego preparatu zabezpieczającego przed wilgocią.

Wszystkie te elementy to dla nas profesjonalna naprawa zalanego lub spalonego wzmacniacza. Czy taką samą jakość wykonania usługi otrzymasz w innym serwisie? Dziękujemy za komentarze po naprawach – zarówno te przez telefon jak i na facebooku czy google.

PS. Na koniec krótkie streszczenie jak wygląda wykonanie typowej usługi przywrócenia pełnej funkcjonalności wzmacniacza Bose:

 • dobrze zabezpieczony wzmacniacz wraz z czytelnymi danymi adresowymi oraz kontaktem telefonicznym wysyłasz na adres naszej firmy:
  OEMatic Tomasz Mazurkiewicz, ul. Staszica 86a, 96-500 Sochaczew, tel. 603443100
 • po otrzymaniu wzmacniacza w terminie 1-3 dni roboczych wykonujemy ekspertyzę – sprawdzamy stan wzmacniacza, określamy konkretny koszt i termin zakończenia naprawy. kontaktujemy się telefonicznie lub mailowo i przedstawiamy ofertę wykonania usługi.
 • po akceptacji wyceny i warunków zaczynamy właściwą naprawę (typowy czas to 1-2 dni)
 • naprawę kończymy zabezpieczeniem wzmacniacza specjalną powłoką (jeżeli jest taka potrzeba) oraz finalnym testem urządzenia (weryfikujemy nie tylko poprawność dźwięku na każdym z  kanałów ale również czy wzmacniacz prawidłowo wyłącza się i nie pobiera dodatkowego prądu)
 • naprawiony wzmacniacz odsyłamy zawsze kurierem DPD: po wpłacie na konto lub za pobraniem

To tylko cztery proste kroki (wysyłka, ekspertyza, naprawa, odesłanie), dzięki którym zaoszczędzisz pieniądze i w krótkim czasie będziesz na nowo cieszył się doskonałym dźwiękiem Twojego fabrycznego systemu audio.

Skuteczna naprawa Bose 1

Skuteczna naprawa Bose 2

Skuteczna naprawa Bose 3

Szybko i bezpłatnie wyceń naprawę sprzętu.

lub zadaj pytanie: info@oematic.pl / +48 603 443 100

Udostępnij ten artykuł swoim znajomym