Przejdź do treści

15 problemów z nawigacją Comand APS NTG2 w Mercedesie

Ostatnia aktualizacja: 19 października 2025 (treść)

Definicja: System Comand NTG2 to fabryczna jednostka multimedialna drugiej generacji, montowana w Mercedesach (jak ML164, W245, W203, W209, W169, W164, W251). Łączy nawigację, radio, odtwarzacz CD/DVD oraz — opcjonalnie — zmieniarkę, telefon i wzmacniacz w jeden system oparty na światłowodowej pętli MOST, czyli magistrali łączącej urządzenia audio.

Widzisz czarny ekran. Albo, co gorsza, radio „żyje własnym życiem” — restartuje się wtedy, kiedy chce, albo zawiesza się na logo Mercedesa. Nagle całe centrum sterowania rozrywką i nawigacją w Twoim aucie staje się bezużyteczne. To frustrujące, zwłaszcza gdy czeka Cię długa trasa lub po prostu chcesz posłuchać muzyki.

Jeżeli Twoja nawigacja zawiesza się na logo, zobacz nasz poradnik dotyczący kompleksowej naprawy COMAND NTG2

Problem z systemem Comand NTG2 to nie tylko brak mapy czy radia. Często pojawia się cała seria irytujących objawów: od trzasków w głośnikach, przez rozładowywanie akumulatora po nocy, aż po całkowitą „śmierć” jednostki.

Dobra wiadomość jest taka, że większość tych usterek znamy bardzo dobrze i w 99% przypadków potrafimy je skutecznie naprawić. W tym artykule zebraliśmy 15 najczęstszych problemów z Comand APS NTG2. Warto sprawdzić, który z nich dotyczy Twojego auta, i zobaczyć, co najprawdopodobniej jest przyczyną.



Jak rozpoznać jednostkę Comand APS NTG2?

Zanim zaczniesz diagnozować usterkę, warto upewnić się, że masz do czynienia z systemem NTG2.

Kluczowe cechy:

  • Wygląd: Ma kolorowy ekran, napęd DVD z mapami umieszczony w bagażniku (lub pod fotelem) oraz oddzielny napęd CD/DVD w jednostce centralnej.
  • Modele aut: Montowany fabrycznie m.in. w:
    • Mercedes E-Klasa (W211) od 2002 do 2009
    • Mercedes CLS (C219) od 2004 do 2008
    • Mercedes SLK (R171) od 2004 do 2008
    • Mercedes ML (W164) od 2005 do 2008
    • Mercedes GL (X164) od 2006 do 2008
    • Mercedes R-Klasa (W251) od 2005 do 2008
    • Mercedes A-Klasa (W169)
    • Mercedes B-Klasa (W245)
    • Mercedes C-Klasa (W203) po 2004 roku
  • Numery katalogowe (Part Number): Zazwyczaj zaczynają się od A164..., A211..., A169..., A203... (np. A164 820 09 79).
  • Nadal nie masz pewności, czy Twoje radio to Comand NTG2? Wyślij zdjęcie przodu, a potwierdzimy model.

15 najczęstszych usterek Comand APS NTG2

Uszkodzone radio Comand NTG2 w Mercedesie zawiesza się na logo startowym Mercedes-Benz, a ekran przestaje reagować.
Typowy objaw usterki Comand NTG2 — radio zatrzymuje się na logo i nie uruchamia się dalej.

Poniżej znajdziesz listę problemów, z którymi klienci zgłaszają się do nas najczęściej.

Czarny ekran (brak treści na wyświetlaczu)

  • Objaw: Uruchamiasz auto, ale ekran nawigacji pozostaje czarny i nie wyświetla żadnej treści. W części przypadków radio działa w tle, czyli słychać stację, ale obraz się nie pojawia. Klienci często opisują to jako końcowy etap usterki: „Pojawia się logo Mercedes-Benz, po czym znika i nic się nie dzieje” albo „Włącza się logo mercedes, później czarny wyświetlacz”.
  • Przyczyna: Najczęściej jest to objaw krytycznego błędu sprzętowego na płycie głównej, czyli tzw. zimnych lutów. W praktyce taki problem powoduje zakłócenia w komunikacji i uniemożliwia systemowi załadowanie interfejsu graficznego.
  • Rozwiązanie: Dowiedz się więcej o przyczynach i regeneracji tej usterki

Zawieszanie się na logo Mercedes-Benz

  • Objaw: To jedna z najczęściej zgłaszanych usterek. Po włączeniu zapłonu na ekranie pojawia się logo „Mercedes-Benz” i na tym działanie urządzenia się kończy. Klienci opisują to na przykład tak: „Radio włącza się i wyświetla logo mercedes, i po chwili wyświetlacz wygasa” albo „Pojawia się logo mercedes na 30 sekund i się wyłącza”.
  • Przyczyna: To klasyczny objaw problemu sprzętowego na płycie głównej, czyli tzw. zimnych lutów. System nie jest w stanie dokończyć procedury startowej z powodu błędów w komunikacji.
  • Rozwiązanie: Zobacz, jak krok po kroku regenerujemy ten moduł

Ciągłe restarty, czyli pętla restartu

  • Objaw: Radio dosłownie „żyje własnym życiem”. Klienci często opisują to jako „próbkowanie”: „Włącza się samo i wyłącza. Czasami działa kilka minut, wyłącza się, a po chwili znowu samo się uruchamia”. Urządzenie próbuje wystartować, pokazuje logo, po czym gaśnie i ponawia próbę, wpadając w pętlę restartu.
  • Przyczyna: To również bywa objaw niestabilności wywołanej „zimnymi lutami”, czyli mikropęknięciami połączeń lutowanych. Innymi słowy, problem może też dotyczyć komunikacji na pętli światłowodowej MOST.
  • Rozwiązanie: Sprawdź nasz poradnik DIY, w którym pokazujemy, jak zdiagnozować pętlę MOST

Zacinanie się lub wyraźnie wolniejsze działanie

  • Objaw: System bardzo wolno reaguje na Twoje polecenia. Zmiana stacji radiowej trwa kilka sekund, mapa „klatkuje” podczas przesuwania, a wpisanie adresu w nawigacji staje się prawie niemożliwe.
  • Przyczyna: To bardzo często wczesny sygnał problemu sprzętowego na płycie głównej, tzw. zimnych lutów, czyli niestabilnych połączeń. Z czasem usterka zwykle się nasila i może doprowadzić do restartów albo zawieszenia na logo.

Rozładowywanie akumulatora

  • Objaw: Zostawiasz auto na noc, a rano akumulator jest całkowicie rozładowany. Dzieje się tak dlatego, że radio nie „zasypia” prawidłowo po wyłączeniu zapłonu. Często wpada w pętlę cichych restartów albo po prostu pobiera prąd podczas postoju.
  • Przyczyna: Problem sprzętowy na płycie głównej, najczęściej związany z „zimnymi lutami”, który uniemożliwia urządzeniu przejście w stan uśpienia.

Błędy oprogramowania, np. zła godzina lub gubienie stacji

  • Objaw: Zauważasz drobne, ale bardzo uciążliwe błędy: system gubi zapisane stacje radiowe po każdym uruchomieniu, resetuje ustawienia dźwięku, takie jak bas i sopran, albo uporczywie pokazuje nieprawidłową godzinę.
  • Przyczyna: To kolejny objaw uszkodzenia pamięci flash na płycie głównej, czyli układu odpowiedzialnego za trwały zapis danych. W praktyce prowadzi to do niestabilności oprogramowania i problemów z zapisywaniem ustawień.

Nie czyta płyt CD/DVD lub nie przyjmuje płyty

  • Objaw: Wkładasz płytę CD z muzyką, a napęd przez chwilę ją „mieli” — słychać pracę mechanizmu — po czym ją wypluwa albo pokazuje błąd odczytu. Zdarza się też, że „zjada” płyty, czyli nie chce ich przyjąć ani oddać.
  • Przyczyna: Najczęściej jest to naturalne zużycie lasera albo samego mechanizmu napędu w jednostce centralnej. W praktyce naprawa sprowadza się do wymiany modułu napędu na sprawny.

Nie działa nawigacja (mapa), biały ekran

  • Objaw: Próbujesz włączyć nawigację (przycisk „NAVI”), ale zamiast mapy pojawia się tylko „biały ekran”, jakby system bezskutecznie próbował doczytać dane. Pozostałe funkcje, takie jak radio czy CD, mogą działać prawidłowo.
  • Przyczyna: To usterka związana z czytnikiem map. Najczęściej problemem jest uszkodzony napęd DVD (ten w bagażniku lub pod fotelem), który nie potrafi odczytać płyty z mapą.

Nie widzi satelit GPS lub gubi sygnał

  • Objaw: Mapa się wyświetla, ale Twoja pozycja pozostaje „zamrożona” — często w Niemczech, w Stuttgarcie — albo nie aktualizuje się podczas jazdy. W menu diagnostycznym liczba widocznych satelit wynosi 0.
  • Przyczyna: Najczęściej chodzi o uszkodzoną antenę GPS (np. po wizycie na myjni lub wskutek wilgoci). Rzadziej przyczyną bywa uszkodzenie układów „Sirf Star” (modułu GPS) na płycie głównej radia.

Problem z dźwiękiem (przerywa, trzeszczy)

  • Objaw: Dźwięk potrafi przerywać, słychać głośne trzaski albo „strzały” w głośnikach, nawet przy wyciszonym radiu. Zdarza się też, że znika całkowicie we wszystkich głośnikach.
  • Przyczyna: Zależy to od wyposażenia:
    1. W systemie z nagłośnieniem Harman Kardon (Logic7): W praktyce w 99% przypadków winny jest uszkodzony zewnętrzny wzmacniacz, zwykle przez wilgoć.
    2. W systemie standardowym (bez HK): Przyczyną są „zimne luty”, czyli osłabione połączenia lutowane, w jednostce głównej NTG2.

Nie działają przyciski lub potencjometry

Nie działa Bluetooth lub nie łączy z telefonem

  • Objaw: Próbujesz sparować telefon, ale system go nie widzi. W menu może pojawić się komunikat „No Phone” (Brak telefonu) lub funkcja „TEL” pozostaje nieaktywna (wyszarzona).
  • Przyczyna: System NTG2 nie miał wbudowanego Bluetooth. Ta funkcja była realizowana przez zewnętrzny moduł (najczęściej w podłokietniku). W praktyce przyczyną niemal zawsze jest uszkodzenie właśnie tego modułu, a nie samej jednostki głównej.

Problem ze zmieniarką CD

  • Objaw: Mówimy tu o oddzielnej zmieniarce (magazynku), zwykle montowanej w schowku. Urządzenie nie „widzi” magazynku, nie pobiera płyt albo nie można ich wyjąć.
  • Przyczyna: Zwykle jest to uszkodzenie mechaniczne samej zmieniarki (np. zacięty mechanizm, uszkodzony laser albo elektronika).

Uszkodzone gniazdo AUX

  • Objaw: Podłączasz telefon kablem do gniazda AUX (zwykle w schowku pasażera), wybierasz „AUX” w menu radia, ale nadal panuje cisza. Zdarza się też, że dźwięk jest zniekształcony, trzeszczy albo gra tylko na jednym kanale (lewym lub prawym).
  • Przyczyna: Najczęściej oznacza to fizyczne uszkodzenie gniazda AUX (np. wyłamane piny w gnieździe) albo przetarty kabel połączeniowy.

Uszkodzenie wyświetlacza (paski, plamy)

  • Objaw: Na ekranie pojawiają się białe paski — poziome lub pionowe — ciemne plamy albo „wylane” martwe piksele. Zdarza się też, że obraz blednie pod wpływem słońca lub wyższej temperatury. Warto zauważyć, że ten problem zwykle nie dotyczy oprogramowania, ale samego ekranu.
  • Przyczyna: Uszkodzenie lub zużycie matrycy LCD, czyli panelu odpowiedzialnego za wyświetlanie obrazu. W praktyce oznacza to konieczność wymiany na nową.
Naprawione radio Comand NTG2 po regeneracji, pokazujące menu radia i działające poprawnie, gotowe do wysyłki.
Urządzenie po kompleksowej regeneracji, w pełni przetestowane i gotowe do montażu.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania


O autorze tego artykułu

Artykuł został przygotowany przez zespół techniczny serwisu OEMatic. Specjalizujemy się w zaawansowanej diagnostyce i naprawie fabrycznych systemów radio nawigacji marek premium, zwłaszcza w pojazdach opartych na architekturze MOST, czyli światłowodowej magistrali komunikacyjnej. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i mamy na koncie setki zregenerowanych jednostek Comand APS NTG2.

Rozpoznałeś swój problem?

Jeśli którykolwiek z opisanych wyżej 15 problemów brzmi znajomo, warto nie czekać, aż usterka się pogłębi albo radio całkowicie rozładuje akumulator.

Większość tych usterek, szczególnie problemów z płytą główną — czyli centralnym modułem elektroniki urządzenia — stanowi dla nas standardową procedurę naprawczą. W praktyce oznacza to skuteczną regenerację zamiast kosztownej wymiany w ASO.

Szybko i bezpłatnie wyceń naprawę sprzętu.

lub zadaj pytanie: info@oematic.pl / +48 603 443 100