Przejdź do treści

Radio Scania AUS4 Basic i nawigacja AUS4 STD – zawiesza się na logo startowym?

Zawieszone na logo radio Scania AUS4 Basic

Od 2017 roku w ciągnikach Scania montowane są radia o nazwie AUS4 Basic lub nawigacje z symbolem HU Scania AUS4 STD. Urządzenia produkowane są przez firmę Harman Becker i typową usterką, z jaką zmagają się klienci, jest zawieszanie się na logo startowym. Drugie, używane radio działa tylko chwilę — blokada numeru nadwozia uniemożliwia bezproblemowe użytkowanie. W 99% przypadków możemy naprawić Twoj uszkodzony system multimedialny z zachowaniem oryginalnych danych kalibracyjnych. Oznacza to, że nie musisz się martwić o ponowną, kosztowną i ciężką do zrealizowania adaptację do auta.

Różnice między wersjami AUS4

W ciągnikach Scania występują radia z 5″ ekranem nazywane AUS4 Basic (z DAB lub bez radia cyfrowego) oraz nawigacje z kolorowym ekranem dotykowym, o symbolu AUS4 STD (również w wariancie z lub bez DAB). Podstawową różnicą jest brak funkcji nawigacji w wersji Basic.

Scania Infotainment system po naprawie zaawieszania się na logo startowym
Scania AUS4 Basic (wersja z kolorowym, niedotykowym ekranem 5″)

Typowe usterki w radiach z ciągników Scania

Najczęstsze wady, z jakimi spotykamy się podczas serwisowania AUS4 to:

  • zawieszanie się na logo startowym
  • nie włącza się w ogóle – czarny ekran
  • trzaski w głośnikach, buczenie
  • usterki mechaniczne (np. zbity wyświetlacz LCD).

Co powoduje zawieszanie się na logo startowym?

Z rozmów z klientami wynika, że najczęściej powodem usterki jest odpalanie samochodu z dodatkowego źródła prądu – tzw. boostera. Delikatna elektronika radia lub nawigacji uszkadza się przez nagłe szpilki napięcia. Dochodzi wtedy do usterek sprzętowych, programowych lub połączonych.

Dlaczego używane radio w Scanii blokuje się po 3 godzinach?

Modele AUS4 nie posiadają typowego cyfrowego kodu blokady. Zamiast tego, producent zastosował ochronę numerem nadwozia. VIN jest zakodowany w pamięci flash urządzenia i jeżeli przełożysz radio do innego auta, to system rozpozna nowy numer nadwozia, a samo radio zablokuje się na dobre. Dlatego dla tak wielu klientów ważne jest, aby naprawić ich oryginalny sprzęt z ciągnika.

Jakie są typowe koszty naprawy Scania AUS4 ?

Pierwszym etapem naprawy jest weryfikacja i ekspertyza warunków (zazwyczaj 2-3 dni od otrzymania), ale możemy orientacyjnie podać, iż koszt naprawy wersji AUS4 Basic 5″ to 1476 zł brutto, a wersji AUS4 STD 8″ to 1845 zł brutto.

Pamiętaj, że właściwa naprawa zacznie się dopiero po Twojej akceptacji ostatecznych kosztów i warunków.

Szybko i bezpłatnie wyceń naprawę sprzętu.

lub zadaj pytanie: info@oematic.pl / +48 603 443 100

Udostępnij ten artykuł swoim znajomym