Przejdź do treści

5 typowych problemów w nawigacji Mercedes Comand NTG3.5 

Nawigacja Comand NTG3.5

Twoje auto to Mercedes Benz W221 lub C216? Jeżeli tak, to na pokładzie masz urządzenie o nazwie Comand NTG3.5. Sprzęt, który zapewnia dużą funkcjonalność lubi niestety psuć się z różnych powodów. Dlaczego tak mało firm podejmuje się naprawy tych Comandów? Odpowiedź jest prosta i nie chodzi tu wcale o specjalne środowisko testowe (choć to też jest ważne), ale o znajomość budowy i metod naprawy tych nawigacji. Serwisując jednostki centralne firmy Harman Becker, zdobyliśmy odpowiednie doświadczenie, aby móc oferować takie usługi – skutecznie reanimować, bez względu na rodzaj problemu. Dlatego dziś, przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie — 5 typowych usterek w Comand NTG3.5

Co  najczęściej psuje się w Comandzie z S-ki lub CLSa?

W wersjach przed liftowych producent montował jednostkę centralną, o potocznej nazwie NTG3. Ten model również lubi szwankować. Typowe wady starszych roczników zebraliśmy w jednym miejscu — w artykule nawigacja NTG3 zawiesza się na logo lub resetuje się przy włączeniu.

Comand NTG3.5 był montowany po 2009 roku, w odmłodzonej wersji Mercedesa W221 / C216.

Jak szybko potwierdzić, iż Twoja nawigacja to Comand NTG3.5?

Na bocznej naklejce z numerami katalogowymi, na pozycji „Model.:” znajdziesz np. BE 9031. Przykłady innych wersji, w zależności od rynku na który dedykowany był samochód:

  • NTG3.5 BE 9027 – A 221 900 88 03 (pojedyńczy napęd DVD, nawigacja wersja ECE, BE9027)
  • NTG3.5 BE 9028 – A 221 900 61 03 (zmieniarka DVD, wersja ECE, BE9028)
  • NTG3.5 BE 9031 – A 221 900 89 03 (zmieniarka DVD, nawigacja wersje ECE, BE9031)
  • NTG3.5 BE 9032 – A 221 900 89 01 (BE9032)
  • NTG3.5 BE 9033 – zmieniarka DVD, nawigacja wersja Japonia, BE9033

 

Choć system jest dość awaryjny, to dobra wiadomość jest taka, że naprawiany w OEMatic. Co zatem psuje się najczęściej?

  1. Comand NTG3.5 nie włącza się w ogóle.

  2. Comand NTG3.5 resetuje się co jakiś czas.

  3. Brak dźwięku – nie działa tuner radiowy.

  4. Usterka napędu CD/DVD lub zmieniarki 6 CD/DVD.

  5. Problemy z włączeniem funkcji nawigacji.

 

Nawigacja Comand NTG3.5

 

1. Comand NTG3.5 nie włącza się w ogóle.

Ten model jest kodowany do auta na podstawie numer nadwozia. Oznacza to, że jeżeli nie chcesz naprawiać swojego oryginalnego i dokupisz drugą używana jednostkę, to musisz brać pod uwagę ekstra koszty. Nie obejdzie się bez zakupu (kodów aktywacyjnych anti theft i funkcji nawigacji) oraz ich wpisania do jednostki (odpowiednim sprzętem diagnostycznym). Bez takiej procedury sprzęt będzie bezużyteczny.

95% urządzeń Comand NTG3.5 naprawionych przez nasz serwis nie potrzebuje dodatkowego kodowania. Jest to istotne, ponieważ tak zregenerowane urządzenie jest od razu gotowe do użycia. Po prostu montujesz w aucie i znów cieszysz się działającym systemem. Nie będziesz musiał ponosić dodatkowych wydatków na dopisanie nawigacji do auta.

 

2. Comand NTG3.5 resetuje się co jakiś czas.

Usterka o tyle denerwująca, iż menu widzisz tylko przez kilkadziesiąt sekund. Po tym czasie następuje charakterystyczny reset, czyli wyłączenie i włączenie się ponowne systemu. Co powoduje, że Comand działa tylko przez moment? Tu nie ma jednej odpowiedzi, ale fakt, iż posiadamy odpowiednie środowisko testowe i procedury napraw sprawia, że tak uszkodzone Comandy regenerujemy w krótkim czasie.

 

3. Brak dźwięku – nie działa tuner radiowy.

W tym momencie należy Ci się trochę wyjaśnienia. Mówimy o ciszy w głośnikach, ale przecież tuner jest we wzmacniaczu, a nie w Comandzie. Dlaczego, jednak o tym wspominamy? Ponieważ chcemy, abyś wiedział, co jest powodem braku audio. Usterka radia, trzaski i anomalia dźwięku spowodowane są w 99% uszkodzonym wzmacniaczem Logic7 w bagażniku. Naprawiamy takie moduły poprzez regenerację, mamy to szczegółowo opisane w artykule Zepsuty wzmacniacz Logic7 w Twoim Mercedesie? Naprawimy go!

 

Uszkodzony wzmacniacz Logic7 z Mercedesa W221

 

4. Usterki napędu CD/DVD lub zmieniarki 6 CD/DVD.

Sytuacja, kiedy Comand przyjmuje płytę, pokazuje ilość utworów, ale nie odtwarza muzyki (a wzmacniacz jest sprawny) jest bardzo częsta. W tym momencie nie pomoże jego resetowanie, wymiana lasera czy programu. Pozostaje naprawa napędu, a sprzęt znów odzyska możliwość odtwarzania płyt audio.

 

5. Problemy z włączeniem funkcji nawigacji.

Jeżeli po wybraniu NAVI widzisz jedynie ekran z ładującą się nawigacją, to prawdopodobnie dysk uległ uszkodzeniu. Jeżeli w Twoim Comandzie brakuje tego nośnika danych, to możemy zamontować drugi i uruchomić funkcję nawigacji.

 

5 typowych usterek, które wymieniliśmy,na pewno nie wyczerpują tematu naprawy NTG3.5. Jeżeli Twój sprzęt ma inne wady, to jesteśmy otwarci na przyjęcie do serwisu — zweryfikujemy problem na etapie ekspertyzy.

 

Szybko i bezpłatnie wyceń naprawę NTG3.5

lub zadaj pytanie: info@oematic.pl / +48 603 443 100

Udostępnij ten artykuł swoim znajomym